Keratokonus

keratokonusStalo sa mi to pomerne nedávno. Na vyšetrenie prišiel mladý symaptický muž, statne urastený, asi tridsiatnik. Na prvý pohľad trocha neistý, v šiltovke a s acne, ktorý sa sťažoval, že posledne dni vôbec nezvláda šoférovať, najhoršie je to ku večeru, máva dvojité videnie... Celé dni by chodil v slnečných okuliaroch, aj doma ho už posielajú, aby s tým niečo robil. A okamžite, nech mu napíšem doporučenie na operáciu očí proti dioptriám,pretože sa mu každý rok oči zhoršujú, už mu ani ten "cylinder" nepomáha...

 

Sú niektoré kategórie ochorení, na ktoré musí mať lekár nejako vypestovaný lekársky 6-ty zmysel:
Muž v strednom veku, ktorý má bolesti na hrudi šíriace sa do ľavej ruky - bude mat asi čosi s tlakom.
Žena s vypuklejšími očami, ktorá sa sťažuje na nervozitu, búšenie srdca, dvojité videnie, potia sa jej ruky – zrejme budeme riešiť štítnu žľazu.
Mladý muž s neuveriteľnou chuťou do jedla, smädom, že by denne vypil Liptovskú Maru a aj tak by to nestačilo, strácajúci na váhe, nie zriedka sa v rodine už vyskytla cukrovka. Nuž, tak v tentoraz sa budeme zaoberat aj týmto.
A keratokonus...??
Našepkám vám.

 

Slovo keratokonus pochádza z gréčtiny, kerato - rohovka, predná priehľadná vrstva oka a konus, čo znamená kužeľ.
Niečo sa nám tu bude kužeľovito vyklenovať.
Keratokonus je charakteristický ako nepravidelné stenčovanie hrúbky rohovky a vyklenutie rohovky. Môže sa prejavit astigmatizmom (nepravidelným zakrivením rohovky), ktorý je nestabilný a neskôr je možné len ťažko ho dokorigovat okuliarmi.
Vyklenutie býva aj tak rozsiahle, že spôsobuje krátkozrakosť neraz až do –16 dioptrií a viac a býva zodpovedný aj za vysoký nepravidelný astigmatizmus.

 

Všetky príčiny vzniku ochorenia, žial, nie sú známe. Ide o degeneratívne ochorenie rohovky, ktoré môže byt aj dedičné. V určitých oblastiach na svete s prímorskou klímou, teplom a silným slnečným žiarením sa vyskytuje oveľa častejšie ako aj u predčasne narodených detí s narušeným vývojom centrálneho nervového systému, kde sa môže kombinovať ale s inými vadami.
Z praxe sa ukazuje, že pacienti s keratokónusom trpia veľmi často aj sprievodnými kožnými ochoreniami . Päťdesiat percent z nich sú alergici alebo atopici.
A klienti refrakčných centier. Avšak tadiaľ cesta nevedie.

 

Liečba keratokonusu závisí od jeho štádia.
V prvom štádiu pacient nosí okuliare či tvrdé alebo mäkké kontaktné šošovky, aj sklerálne šošovky. V indikovaných prípadoch pristupujeme k spevneniu rohovky metódou corneal cross linking (CXL). Počas nej na oko kvapkáme riboflavín a ožarujeme tkanivo rohovky ultrafialovým žiarením. V druhom a tretom štádiu je metódou liečby implantácia rohovkových intrastromálnych prstencov (ICRS).