Ako sa v zime "majú" oči ???

winterS chladnejším počasím trpí nielen naša koža, vlasy, ale aj oči. Vzduch je suchší, chladnejší.
Slnko je v skutočnosti oveľa nebezpečnejšie v zime, pretože nemáme stromy, ktoré blokujú lúče a sneh ho odráža od zeme priamo do našich očí.
Zima je jedným z hlavných problémov, ktoré nám spôsobujú očné choroby, už len výraznými zmenami teplôt, kde sa pohybujeme.

Čítať ďalej...

Svetový deň zraku

wsdNa svete žije odhadom 250 miliónov ľudí, ktorí majú poruchy zraku, z nich je až 40 miliónov úplne slepých. Počet ľudí so zhoršeným zrakom sa bude „starnutím populácie“ zvyšovať.

Svetový deň zraku si každý rok pripomíname druhý októbrový štvrtok. Vyhlásili ho spolu Svetová zdravotnícka organizácia a Medzinárodná agentúra pre prevenciu slepoty v roku 2002.

Čítať ďalej...

Čo sa skrýva pod skratkou VPDM a čo to znamená pre mňa?

grandmaVekom podmienená makulárna degenerácia (VPMD) je multi-faktoriálnym ochorením zhoršujúcim centrálnu zrakovú ostrosť. Keďže ide o vekom podmiené ochorenie, týka sa predovšetkým ľudí starších ako päťdesiat rokov, kde je aj najčastejšou príčinou slepoty. Častejšie postihuje ženy ako mužov.
Spočiatku sa môže prejavovať nenápadne - zhorší sa zrak pri súmraku a za tmy, vidíte akoby mierne zahmlene, farby nie sú tak jasné ako predtým.

Čítať ďalej...

Farbosleposť

testy na farboslepostO farbosleposti sa veľa nehovorí. Väčšia z nás vie, že existuje, ale už málokto vie, že farboslepý je pomaly každý desiaty muž. A že ženy trpia farbosleposťou veľmi zriedkavo. Najskôr máte v okruhu svojich známych nejakého barboslepého muža muža, ale neviete o tom. Spoznáte ho podľa brilantnej kominácie farieb oblečenia. Ale inak sa s farbosleposťou dá vcelku normálne žiť.

Čítať ďalej...

Čo sa dá „vyčítať“ z očí?

ociTento článok nebude o farbách a kryptení dúhoviek, veľkosti očnej štrbiny očí, tvare obočia atď .. Dnes sa pozrieme na názor lekára, ktorý má túto zaujímavú aktivitu – hľadieť ľuďom do očí – v popise každodennej práce.
U očí lekár v prvom rade sleduje ich postavenie, zmeny na viečkach, okolie očí, pohyby očných bulbov, šírku zrenice, stav bielok, spojoviek, rohovky,..nakoľko zmeny v tejto lokalite môžu súvisieť s ochoreniami vnútorných orgánov.
Neveríte ???

Čítať ďalej...