Ako sa v zime "majú" oči ???

winterS chladnejším počasím trpí nielen naša koža, vlasy, ale aj oči. Vzduch je suchší, chladnejší.
Slnko je v skutočnosti oveľa nebezpečnejšie v zime, pretože nemáme stromy, ktoré blokujú lúče a sneh ho odráža od zeme priamo do našich očí.
Zima je jedným z hlavných problémov, ktoré nám spôsobujú očné choroby, už len výraznými zmenami teplôt, kde sa pohybujeme.

 

Slzenie očí

Aj napriek tomu, ze su zimy miernejsie, najvacsie teplotne rozdiely medzi vonkajším a vnútorným prostredím nastavaju prave v tomto rocnom obdobi.
V chladnom pocasi dochádza k zvýšenému odparovaniu sĺz a vysýchaniu povrchu oka. Suché oči sa prejavujú pocitom svrbenia viečok až bolesťou očí.
Nadmerné slzenie je nepríjemné vzhľadom k hroziacej dermatitíde. Oko aj koža v oblasti viečok su velmi citlive na akukolvek noxu. Casto sa objavuje chladova alergia.

 

Čo to vlastne je "chladová alergia" ?

Chladová alergia nepatrí k oficiálnym alergiám zaradenym v MKCH. Je to "pseudoalergia", pri ktorej organizmus reaguje na fyzikálny podnet – v tomto prípade na chlad – kaskadovito typicky ako pre akukolvek alergiu - vyplavením mediátorov. Vplyvom chladového podnetu sa vyplavuje histamín.
Pacienti udávaju svrbenie, maju opuchnutú sliznicu, kýchajú, slzia. U niektorých su prítomné abnormálne reakcie drobných tepien, napríklad zblednuté končeky prstov.
Chladová alergia, najmä taká, ktorá má prejavy na koži, sa dá diagnostikovať v ambulancii tzv. kontaktným testom, keď sa pacientovi na zápästie z vnútornej strany prilepia skúmavky naplnené ľadom.
Dá sa však potvrdiť aj z krvi vyšetrením na kryoglobulíny, chladové protilátky. Ich chorobne zvýšená hladina môže byť dokonca príznakom aj iných ochorení, napr. Raynaudovho syndrómu či lupusu. Niektorým ľuďom pomôžu prírodné doplnky ako ginko, vitamíny, minerály, rehabilitačné cvičenia či akupunktúra.
Ďalší výborne reagujú na autohemoterapiu, čiže podávanie vlastnej krvi. Zvyčajne predpisujeme aj lieky zo skupiny antihistaminík.

 

Je nevyhnutné si aj v zime chrániť oči pred slnkom?

V zimných mesiacoch je slnko nízko nad horizontom a UV lúče ohrozujú naše oči viac ako v letných mesiacoch.
Okuliare by mali byť povinnou výbavou aj v zimnom období. Avsak hrozi riziko poranenia oci. Co vtedy ? Vela pravidelnych nositelov okuliarov v tomto období dáva prednost kontaktnym šošovkám.
Určite odporúčam jednodňové a večer si ošetriť oči kvalitnými reepitelizačnými kvapkami.

 

Slnečná slepota (Solárna keratopatia)

Na svahu sme vystavení zvýšenému riziku dočasnej ´slnečnej slepoty´- kombinácia silného UV žiarenia, slnka nízko nad horizontom, veľkému jasu a oči bez ochrany môže lyžiara dočasne oslepiť, v horšom prípade spôsobiť poškodenie rohovky. Poškodenie očí môže byť podobné ako ich ožiarenie u zvárania oblúkom. Lyžiari s kontaktnými šošovkami môžu v zime pociťovať výraznú bolesť a rezanie. V mraze a vetre rohovka oka horšie „dýcha“ a oveľa viac vysychá. Kontaktné šošovky jej bránia v príjme kyslíku, preto výraznejšie vnímáme pocit dráždenia. Nevyhnutnosťou by mali byť pre každého lyžiara nosiaceho kontakté šošovky kvalitné lyžiarske okuliare s UV filtrom.