Suché oko – chrípka dnešnej doby..

suche oko

Väčšina z nás prežije denne pri počítači nejakú tú hodinu. Niekto zo zábavy, iný využíva internet ako zdroj informácii, mladí prepadli facebookovaniu, hrám. A pre niekoho je to aj zdroj obživy, zamestnanie na plný úväzok, ktoré sa zvykne ešte o nejakú tú hodinu predĺžiť. Takto komunikuje dnešný, moderný svet.

Nezriedka v rámci prevencií vykazujú títo „IT+“ pacienti veľmi podobný oftalmologický nález – nazývaný „suché oko“,“syndróm suchého oka“,aj „Office Eye Syndrom“


Čo je to syndróm suchého oka?


Oftalmológovia rozlišujú v tejto oblasti 2 základné termíny:

 

1) Syndrom suchého oka, čo je vážny stav autoimunitne navodenej zápalovej reakcie. Primárne sa vyskytuje sám, bez ďalších systémových ochorení a charakterizuje ho vysychanie slizníc – nedostatok slín, ťažké prehĺtanie, nedostatočný slzný film. Sekundárne býva spojený s iným ochorením / ako napr. reaumatoidná artritída/

2) Oční lékári v súvislosti so zmenami životného štýlu používajú termín suché oko. Vyskytuje sa takmer u 80% pacientov, liečbu potrebuje len časť.

 

Ako sa prejavuje syndróm suchého oka - vie si človek sám zadefinovať, že je to syndróm suchého oka, alebo je nutné navštíviť lekára?


Pacienti sa obvykle sťažujú na rôzne druhy pálenia, rezania či svrbenia, udávajú, že im viečka po povrchu očí nekĺžu,lepia sa im. Čiže pociťujú istý dyskomfort a väčšinu aj napadne kúpiť si v lekárni kvapky na „unavené oči“.


Aké sú hlavné príčiny vzniku tohto ochorenia?


Príznaky suchého oka súvisia predovšetkým s dlhodobým pobytom v klimatizovaných miestnostiach, alebo pri koncentrovanom sledovaní monitora počítača. Súvisí to so znížením minútovej žmurkacej frekvencie – pretože pocčas žmurkania sa slzy rozotierajú po povrchu oka. Normálne 7-8x/min., pri sústredenom sledovaní monitora len 4-6 krát. Ďalšie príčiny okrem pribúdajúceho veku, môžu mať pôvod farmakologický, hormonálny, zápalový pôvod,neurologické ochorenia (známy je facilias, oko nedoviera).


Vznik tohoto ochorenia tesne súvisí so systémom produkcie sĺz. Sám slzný film má 3 hlavné vrstvy: vnútornú bielkovinovú, prostrednú vodnú a vonkajšiu tukovú. Najčastejšie práve narušenie tukovej, vonkajšej vrstvy. Slzy sa neudržia na povrchu oka a oko je suché, aj keď sa nám slzy môžu rinúť po tvári. Toto je obvyklé u staršej populácie,o čosi viac u žien typicky po klimaktériu. Porucha tukovej zložky slzného filmu znamená nepríjemné pocty cudzieho telesa hneď po prebudení, nakvapkaním lubrikancií odoznieva.


Naopak zhoršovanie príznakov počas dňa – sledovanie monitora, počas dlhého pobytu v umelo osvetlenej či klimatizovanej miestnosti – znamená problémy s vodnou zložkou a zníženým žmurkaním, ale celkovo aj nedostatočným pitným režimom.


Môže syndróm suchého oka, ak sa nelieči, dospieť do nejakého vážnejšieho očného ochorenia?


Zriedkavo, ale áno.Na oku je viditeľné takmer trvalé začervenanie, môže sa poškodiť rohovka, vzniknúť zápal, dochádza k strate priehľadnosti rohovky.

 

Čo by sme mali urobiť, ak sa u nás prejaví syndróm suchého oka?


Niekto má to šťastie, že v lekárni mu poradia kvapky ,ktoré mu takpovediac „sadnú“ a je to. U iných môžu byť príznaky menej jasné, prídu na ambulanciu napríklad kvôli predpisu okuliarov a počas vyšetrenia vyjadríme podozrenie, ktoré môžeme hneď aj diagnostikovať. Najbežnejší je Schirmerov test. Prebieha zasunutím špeciálneho papierika za okraj dolného viečka a nechá sa tam po dobu 3 minút. Po tejto dobe sa papierik vytiahne a hodnotí sa úroveň zvlhčenia papierika a kvantifikuje sa stupeň suchého oka

 

Stačí sa spoľahnúť na odporúčania v lekárni, alebo jednotlivé liečivé prostriedky (kvapky) pomáhajú rovnako a líšia sa iba marketingovým prístupom výrobcov (jednoduchšie povedané - majú "silnú" reklamu)?


Áno, aj. Niekomu odporúčané kvapky pomôžu, niekomu nie. Odborník v lekárni samozrejme nemusí vedieť, v akej zložke slzného filmu došlo u konkrétneho pacienta k problemu. Na trhu je viac druhov umelých sĺz s rôznymi komponentmi. Najväčším nedostatkom viacerých umelých sĺz je prítomnosť prezervačných alebo aditívnych látok, ktoré môžu dráždiť. Naopak vynikajúce skúsenosti máme s kvapkami odsahujúcimi kyselinu hyalurónovú. Tiež niektoré z kvapiek sa môžu aplikovať aj na kontaktné šošovky, pretože tie tiež jemne osýchajú povrch oka.