Syndróm kancelárskeho oka? Opäť nová diagnóza..?? Či je to len pocit prepracovania, únavy, niečo ako syndróm karpálneho tunela pri intenzívnej práci s „kancelárskou myšou“…???
Práca v kancelárii je skutočne pre oči / a nielen / namáhavá:
Trpí chrbtica, tŕpnu končatiny, prehnane akomodujeme a málo žmurkáme. Málo časté žmurkanie- hoci ide o nepatrný pohyb mihalníc, je akýmsi „stieračovým efektom“ ,obnovuje kontinuitu slzného filmu na povrchu rohovky. Bolo dokázané, že pri uprenom sledovaní filmu, monitoru PC, iPAD-u,… náš mozog zabudne na tento nepodmienečný reflex. Tým sa slzný film stáva insuficientným, oko – predný segment málo obmývané slzami, ktoré majú svoju úlohu nielen v procese výživy oka, slzný film je aj refrakčným médiom. Naviac, slzami sa po povrchu rohovky roznášajú výživné látky a kyslík. Tvorí ich z 99 percent voda. Zvyšok sa delí medzi nemenej dôležité látky ako sú soli, glukóza, aminokyseliny, bielkoviny. Odlúpené časti epitelu v slzách naznačujú, že majú taktiež očistnú funkciu.
Slzy, rsp. slzný film,je omnoho dôležitejší než jeho vizuálny efekt pri „výmenách názorov partnerov, a pod. )
Sú dôležité pri čistení oka, sú mechanickou bariérou, majú dezinfekčný účinok, nakoľko sú antibakteriálnou ochranou ako súčasť imunity človeka, podieľajú sa na výžive a okysličovaní rohovky a teda aj optických vlastnostiach a refrakcii (lámaní) svetelných lúčov pred dopadom na sietnicu.
Tak prečo „Syndróm kancelárskeho oka“, nie syndróm suchého oka???
Predstavme si kanceláriu – aký má systém vetrania??? Vzduch býva príliš suchý – ľudia často pracujú v klimatizovaných alebo vykurovaných kanceláriách, málo sa vetrá, v „open space“ sa t. č. pracuje s respirátorom….
A to znamená ďalšie a ďalšie rany pre slzný film. Takýchto pacientov rozoznáme niekedy už „od dverí ambulancie“ Nie zriedkavo prídu v slnečných okuliaroch, sú dosť svetloplachí, majú červené spojovky, chabý slzný meniskus, oko páli, niekedy aj svrbí a bolí. Prvoplánovo siahne každý po kvapkách na suché oko, ktoré mu poradia v lekárni. Avšak nie vždy to stačí.
Sú ľudia (najmä muži), ktorí si nedokážu aplikovať kvapky. Ich „mrkací“ reflex je tak silný. Vtedy je potrebné pozrieť do diára a naplánovať návštevu u oftalmológa. Skutočnú a trvalú úľavu môže priniesť iba správna diagnostika syndrómu suchého oka – slzný film je trojzložkový a porucha môže nastať v ktorejkoľvek z nich. V mucínovej, hlienovej zložke, ktorá je najspodnejšia. Vo vodnej zložke, ktorá tvorí 80% a je uprostred. Alebo lipidovej zložke, tvoriacej nepatrné percentá (10-20%), ktorá bráni prílišnej evaporácii sĺz.
Determinujúcimi faktormi sú autoimunitné ochorenia – Sjorgenov sy., ďalej sa slzný film rôzni v závislosti od veku, po laserových operáciách očí, po akomkoľvek zákroku na rohovke, v dôsledku anomálneho postavenia dolného tarzu (viečka), po plastických operáciách viečok, vrodenými insuficienciami slzného kanálika, vplyvom hormonálnych zmien,…a mnohými ďalšími faktormi…
Ľudia trpiaci syndrómom suchého oka majú nielen nepríjemné pocity, ťažkosti s videním do diaľky v dôsledku prehnanej akomodácie, bolesti hlavy,…suché oko môže priniesť aj vážne následky. Napríklad nedostatočnou obmývacou schopnosťou oka sa môžu oveľa ľahšie množiť baktérie a spôsobiť jačmeň (hordeolum (, zápal spojoviek (konjuktivitídu).
Prečo “suché oko slzí”????
Keď sú naše oči suché, začnú slziť. Áno, znie je bizarne, avšak existuje vcelku logické vysvetlenie: vzhľadom na chabé žmurkanie (a teda samo-čistenie oka), zostávajú v oku mikročastice prachu, ktoré oko dráždia. Obzvlášť v tomto období, kedy sa do očí dostáva „vydýchaný vzduch“ z respirátora. A tak oko reflexne produkuje veľké množstvo slznej tekutiny, aby sa zbavilo “nepríjemného pocitu cudzieho telesa”.
Zvykneme hovoriť o “suchom mokrom oku”, pretože tieto nadbytočné slzné tekutiny oko nezvlhčia, odtečú, pretože insuficientná lipidová vrstva ich neudrží. Rovnako porucha v zložení slznej tekutiny môže viesť k neustálemu slzeniu.
Okrem toho sa syndróm kancelárskeho oka prejavuje nasledovnými príznakmi:
- Oko je červené, páli, „chladenie vodou“ nestačí,
- Pri poruche vodnej zložky, je typické gradovanie ťažkostí ku večeru,
- Pri poruche lipidovej zložky sa oči ráno ťažko otvárajú, pália, bežne dostupné kvapky nestačia.
Ak už trpíte vyššie uvedenými príznakmi a očným dyskomfortom, je najvyšší čas zdiagnostikovať poruchu, nasadiť adekvátne kvapky a skontrolovať svoj pracovný priestor:
- Odporúča sa dodržiavať vzdialenosť medzi 50 a 80 cm od monitora.
- Váš stôl by mal byť 20 až 30 cm pod horizontálnou líniou vášho videnia.
- Tým zaistíte, že sa jednoducho pri pohľade na monitor pozeráte dole., čo je oveľa pohodlnejšie pre vaše oči.
- Správne osvetlenie – Uistite sa, že máte správne osvetlené pracovisko.
- Ideálna je kombinácia stropného osvetlenia a lampy.
- LEDky nie sú vhodné, skôr teplé svetlo.
- Najlepšiou pozíciou pre PC je v pravom uhle k oknu.
- Ak to nie je možné kvôli typu miestnosti, môže pomôcť prídavný antireflexný filter.
- A veľmi užitočné, aj z hľadiska prevencie „VPDM“ sú okuliare, aj bezdioptrické, proti “modrému svetlu” vychádzajúcemu z umelého osvetlenia PC.
- Okrem toho by sme si mali šetriť oči malými prestávkami.
- Zahľaďme sa indiferentne do diaľky, otvorme okno, prejdime sa…
- Časté vetranie
- Zaistime si príjemnú vnútornú klímu vďaka dostatočnému vetraniu v lete a zvýšenej vlhkosti v miestnosti v zimnom období pomocou rôznych difuzérov
- A napokon :
- “Očné lubrikanty, rsp. umelé slzy.
- Klasické kvapky sú vhodné na “bežné zvlhčenie”.
- Intenzívne zvlhčenie kvapkami s prímesou gelu sa odporúča pri závažnejších ťažkostiach.
- Kto má silný mrkací reflex, odporúčame gélové prípravky na noc, rsp. masť s vitamínom A, ktorá slzný film regeneruje v spánku.
Existuje aj tzv. Floppy eyelid syndróm (FES, syndróm ochabnutého viečka) – relatívne vzácny syndróm neznámej etiológie, ktorý je často popisovaný v súvislosti s inými celkovými ochoreniami, najčastejšie s obštrukčnou spánkovou apnoe – OSA (najčastejšia a najvýznamnejšia porucha dýchania v spánku). Typickým nálezom sú veľmi laxné a ľahko evertovateľné horné viečka (k everzii dochádza často spontánne počas spánku). Nález býva viac akcentovaný na tej strane, ktorú pacient pri spánku preferuje. Medzi ďalšie typické nálezy patrí ptóza horných viečok, ptóza rias, trichiáza, ektropium dolných viečok, chronická papilárna konjunktivitída a keratitída.
Ako vidíme, za syndrómom kancelárskeho oka, či suchého oka, sa ukrýva ďaleko viac patológií a nie vždy sa podarí vyriešiť to narýchlo, kvapkami z reklamy a presunutím nábytku.