Všetko o očiach

Čo je to presbyopia?

Presbyopia je jednoducho povedané fyziologické opotrebovanie akomodačného aparátu oka...V minulosti sa mu škaredo nadávalo "starecká slabozrakosť", avšak žijeme v aktívne dobe, človek potrebuje okuliare, s ktorými by videl ostro do blízka ( 40 cm ), na PC ( 50-60 cm ) a do diaľky ( nekonečno, 5-6 m )

Prejavuje sa tak, že začnete mať problém zaostriť na blízko. Je to prirodzený dôsledok starnutia oka - vaša očná šošovka sa stáva tuhšou a menej pružnou, rovnako tak svaly okolo nej. to sa ešte dá zvládnuť jednými okuliarmi. Okolo 50-ky slabne akomodačný aparát a v čase únavy na človek problém zaostriť na PC a na diaľku ( najmä na šoférovanie ). Ako to riešiť:

  1. tri okuliare ( nemysliteľné ),
  2. bifokál ( pozor, nemá strednú vzdialenosť, sje okienkom dole rozdelený na dve zóny - do diaľky a na čítanie. Takže, ak niekto s bifokálom používa PC, krčná chrbtica mu to "nedaruje.
  3. multifokálne okuliare. Venujeme sa individuálnym požiadavkám každého klienta, dôležitý je rozdiel dioptrií na blízko a do diaľky ( adičný prídavok ) Variantom sú tzv. pracovné okuliare, kde je zorné pole širšie, avšak diaľka je limitovaná max.3 metrami. Na PC a do blízka vidíte maximálne komfortne.
Späť