Všetko o očiach

Card image cap

MUDr. Lucia Kvapilová

prax v oftalmológii od r.2011,
venovala sa aj internej medicíne a psychosomatike na Slovensku aj v Čechách.
Publikačná činnosť: Essilor Blog, košice:dnes, lekar.sk,
Top lekar 2016

Najskôr by sme si mali vysvetliť, že očná vada neznamená očná choroba. Medzi najčastejšie očné vady detského veku patrí dioptrická refrakčná vada.

Ako prví ju diagnostikujú najčastejšie rodičia, vychovávatelia predškolských zariadení, učitelia, starí rodičia alebo pediatri počas rutinných zdravotných prehliadok. Prejavuje sa nepozornosťou detí pri hre, zlým odhadom vzdialenosti, deti nedokážu chytiť loptu, narážajú do predmetov, žmúria oči pri pohľade do diaľky, sťažujú sa na bolesti hlavy, šúchajú si oči a podobne.

Najčastejšie sa stretávame u detí s ĎALEKOZRAKOSŤOU (hypermetropiou).

Novorode...

Viac ...

Tvoria bytostnú súčasť našich dní. Urýchľujú nám prácu, sú pre nás zdrojom informácií, trávime s nimi väčšinu voľného času. Nevieme si bez nich predstaviť ani čas dovolenky. Tvoria synonymum nášho moderného životná štýlu . Digitálne zariadenia, ktoré hrajú prím našich dní, nám na jednej strane uľahčujú denné činnosti, ale sú zároveň zdrojom nie zriedkavých zrakových ťažkosťami.

Existuje kvantum digitálnych zariadení, od smart hodiniek, cez mobilné telefóny, i-phony, i-pady, tablety až po klasické monitori. Aj keď sa to nezdá, tieto zariadenia „dennej potreby“ kladú na náš zrak veľké nároky. Me...

Viac ...

V súvislosti s nadchádzajúcou cestovnou horúčkou – do čím tropickejších a exkluzívnejších destinácií, tým lepšie – natíska sa problém dostatočnej ochrany a bezpečnosti bledej, hypomelanocytárnej pokožky stredoeurópanov. Tobôž, ak sa jedná najmä o detské očká, ktoré doposiaľ neprišli do kontaktu s tak masívnou dávkou slnečného žiarenia. “UV index” – udáva tzv. hustotu UV žiarenia . Najvyššie hodnoty dosahuje v lete, typicky na obed, kedy je slnko najvyššie. UV index teda úmerne rastie s ročným obdobím, polohou slnka, nadmorskou výškou a zemepisnou šírkou. Taktiež sa participujú odrazy od rôznyc...

Viac ...